Łącz i zestawiaj!!!
Tak, tak, właśnie tak! Żegnamy minimalizm! Lekko znudzeni wszechobecnym stylem skandynawskim, otwieramy nasze zmysły na obfitość wzorów, na łączenie różnorodnych faktur i struktur oraz na żywe kolory.
Co roku Panton ogłasza kolor roku. Mimo to, co roku ten kolor szybciej przyciąga naszą uwagę w modzie i kosmetykach. Nie zmieniamy co roku wystroju naszego wnętrza, dopasowując się do nowego trendu kolorystycznego. Możemy jednak przemycić detale, którymi udekorujemy nasze wnętrze podążając za modą, aby cieszyć oko świeżym kolorem.
Skoro mniej już nie znaczy więcej co teraz? Ocieplamy minimalizm dodając więcej naturalnych materiałów. Biel i chłodne szarości zastępujemy kremem, beżem i pastelami, a beton kamieniem.
Czy to czas na Etno? Ten styl towarzyszy nam od lat, chociaż nie każdego skusi. Można go rozwinąć w kierunku Boho lub kreatywnemu eklektyzmowi. Możemy wykorzystać przeskalowane motywy dekoracyjne tworzące wyraziste formy o maksymalnych rozmiarach dopasowując je do proporcji wnętrza.
100 lat Bauhausu! To 100 lat temu niemiecka szkoła Bauhaus sięgnęła po geometrię i czyste formy. To odmieniło myślenie o designie. Coraz chętniej wracamy do dodatków i mebli zaprojektowanych w okresie międzywojennym. Tu też znajdziemy wzorce ze stylu Etno.
Rośliny we wnętrzu! Tu też powrót do stylu retro. Zapomniana paprotka przeżywa swój wielki „return”, fantastycznie dekorując wnętrze. Monstera pojawia się w wnętrzu nie tylko jako kwiat doniczkowe, ale jej liście ozdabiają tapety i tkaniny dekoracyjne. Motywy kwiatowe na tkaninach zasłonowych czy firanach pokazywane są w nowych odsłonach, pasujących do obowiązujących trendów kolorystycznych.
Zainspirowani Japonią coraz częściej sięgamy po styl wabi-sabi. To sztuka akceptowania tymczasowości i surowości oraz niedoskonałości wszystkiego co nas otacza. Piękne jest to co asymetryczne, surowe, ciekawe dla oka. To rustykalna prostota oraz świeżość starego przedmiotu, która do wielu osób przemawia. Liczy się historia związana z przedmiotem. Jeśli masz stary stół po dziadkach, nie naprawiaj jego blatu. Każda rysa sprawia że jest piękny! Zachowaj prostotę. Wnętrze powinno być skromne. Wykorzystaj neutralne kolory występujące w przyrodzie. Używaj wyłącznie naturalnych materiałów takich jak drewno, skóra, len, bawełna, ręcznie wykonanej ceramiki.
Welur nadal modny! Ta tkanina świetnie nadaje się na obicia mebli, zasłony oraz poduszki dekoracyjne. Chociaż w zeszłym roku królował raczej w intensywnych i ciemnych barwach zieleni i szmaragdu, to obecnie jego kolory będą dużo jaśniejsze. Jego lata świetności w poprzednim stuleciu to lata 70. Po popularności designem z lat 50 i 60 czas na karierę lat 70! Wracamy zatem do ciepłych kolorów, abstrakcyjnych form, ciemnego drewna i geometrycznych wzorów oraz zaokrąglonych form mebli.
Recykling i mogą na Eko! W dobie otaczającego nas świata i rosnącej świadomości zagrożenia dla naszej planety coraz częściej sięga się po wtórne wykorzystanie surowców. Są to korzystne działania dla środowiska. Producenci mebli i przekształcają materiały pochodzące z recyklingu. Producenci tkanin coraz chętniej sięgają po włókna z lnu, bawełny, wełny, konopi czy pokrzywy. Pamiętaj jednak, że naturalne nie zawsze oznacza ekologiczne.
Jeżeli tworzysz wnętrze sam lub przy współpracy z projektantem wnętrz to najważniejsza zasada jest taka, że to Ty masz się w tym wnętrzu czuć dobrze. To Tobie mają odpowiadać kolory, styl i klimat!