Funkcjonalność dekoracji okiennej
Podczas spotkań z klientami często odpowiadamy na pytanie – jaki rodzaj dekoracji jest bardziej funkcjonalny? Bardzo trudno odpowiedzieć na takie pytanie. Zanim odpowiemy musimy zadać dodatkowe pytania:
- Jaką funkcję ma spełniać dekoracja okienna? Czy ma ona zasłaniać nas przed słońcem czy tylko dekorować? Jeżeli jest to pomieszczenie w którym śpimy i lubimy kiedy w pokoju jest ciemno, nawet wtedy kiedy za oknem świeci słońce to warto wybrać tkaninę typu black out czyli zaciemniającą 100%. Wtedy jednak wybierzmy system szynowy do sufitu, zamontujmy go na całą ścianę, tak aby nie było prześwitów wokół dekoracji. Jeżeli chcemy jedynie dekorować mamy większy wybór tkanin i możliwości, począwszy od tkanin dim out zaciemniających 60 – 80% w zależności od koloru tkaniny (im ciemniejsza tym bardziej absorbuje światło), przez gęste tkaniny zasłonowe oraz tkaniny delikatne, częściowo przezierne.
- W pokoju jest dużo czy mało miejsca? Firana i zasłona potrzebuje +/- 20 cm powierzchni (liczone od parapetu, grzejnika, jednym słowem najbardziej wystającego elementu na ścianie z oknem). Jeżeli nie mamy do dyspozycji 20 cm w pokoju np. 12 m2 to lepiej zrezygnujmy z firan i zasłon (wciśnięte między mebel, a ścianę nie będą wyglądały ładnie) i zdecydujmy się na roletę rzymską. Przy wystającym parapecie roleta rzymska będzie pracowała nad jego powierzchnią i nie zmniejszy nam powierzchni podłogi. To ma szczególne znaczenie również w pokojach dziecięcych. Roleta rzymska podciągnięta do góry nie przeszkadza i nie prowokuje naszych milusińskich do traktowania jej jako zabawki.
- Jesteśmy osobami zabieganymi czy mamy dużo czasu na dekorowanie swoich wnętrz? Większość z nas należy do osób pędzących przez życie – w tym przypadku nie wybierajmy dekoracji, które wymagają podpięć, używając ich trzeba za każdym razem wymodelować zasłonę. Nie decydujmy się na tkaniny stojące (opierające się o podłogę) lub leżące na podłodze, jeżeli są do zasłaniania i odsłaniania. Taką dekorację po każdym ruchu w prawo lub lewo trzeba ułożyć na podłodze. Wybór firan i zasłon na dobrej szynie sufitowej, na której przesuw nie wymaga szarpania się z dekoracją i powieszenie jej w wersji nad podłogą powoduje, że po zasłonięciu czy odsłonięciu nie trzeba poprawiać dekoracji. Jeżeli macie zamiar zamontować kilka rolet rzymskich obok siebie to pamiętajcie, że będziecie biegać od łańcuszka do łańcuszka i podciągać każdą roletę osobno. Lepiej wówczas zdecydować się na jedną dużą roletę, pod warunkiem że nie przekroczy 300 cm szerokości, niż np. na 3 po 100 cm.
- Poradzimy sobie z demontażem rolet rzymskich do prania, czy wolimy łatwiejsze do zdjęcia zasłony i firany? Roleta rzymska najczęściej posiada kilka szprosów i obciążnik, które trzeba wyjąć przed demontażem płachty do prania. Musimy wypiąć sznurki z kasety, aby można było je również wyprać razem z tkaniną. Ma mniejszą powierzchnię do prasowania niż marszczone dekoracje. Mimo to łatwiej zdjąć do prania dekoracje uszyte na profesjonalnym systemie flex, chociaż warto zdjęć flexy zanim włożymy dekorację do pralki lub oddamy do pralnie, ze względu na możliwość zgubienia.
- Wolimy wybrać tkaniny do prania wodnego czy chemicznego? Jeżeli i tak nosimy dekoracje do pralni to nie ma to większego znaczenia. Pralnia poradzi sobie w obu przypadkach. Jeżeli wolimy prać w domu (pod warunkiem, że dekoracje zmieszczą się do pralki) to zdecydowanie tkaniny do prania wodnego będą bardziej odpowiednie. Firanka w regularnej kąpieli wodnej ma większą szansę pozostać świeża niż po praniu chemicznym.
Czy można jednym zdaniem odpowiedzieć na pytanie, która dekoracja okienna będzie bardziej funkcjonalna? Nie można. Dlatego do każdego zapytania podchodzimy bardzo indywidualnie. Zapoznajemy się z architekturą wnętrza i słuchamy oczekiwań użytkownika. Nie gniewajcie się jeżeli czas powiemy wprost, że jakiegoś rozwiązanie nie rekomendujemy do danego wnętrza. Bardzo chcemy aby ostatecznie użytkownik był zadowolony!