Dobranie zasłon do nowych pomieszczeń nie jest łatwą sprawą! Przy wyborze zasłon trzeba myśleć nie tylko o materiale, z których mają być wykonane ale przede wszystkim o ich przeznaczeniu. Jeżeli zasłony mają być jedynie dekoracją bez funkcji zasłaniania, to mamy nieograniczony wybór wzorów, kolorów i faktur. Przy funkcji zasłaniania, szczególnie dużych okien, warto skorzystać z tkanin o podwójnej szerokości i zaprojektować dekorację tak, aby zasłony nie były zszywane z brytów o szerokości 140 cm.
Jak się w tym wszystkim nie pogubić i nie zniechęcić? Chętnie pomożemy! Poniżej znajdziecie pare naszych wskazówek i propozycji. Jeżeli jednak to wciąż za mało, to chętnie wspólnie zastanowimy się, które rodzaje zasłon najlepiej sprawdzą się w Twoich wnętrzach! Zapraszamy do kontaktu!
To niełatwe pytanie, kiedy do wyboru mamy tak dużo rodzajów tkanin dekoracyjnych.
Przede wszystkim dobieramy zasłony do stylistyki wnętrza. Wnętrza minimalistyczne nie wymagają wzorów, ale jeżeli w gładkiej tkaninie lubimy bawić się teksturą tkaniny to mamy w czym wybierać. Inne tkaniny będziemy dobierać do wnętrz stylizowanych, skandynawskich, glamour, art deco.
Jeżeli okno ma piękny widok – ogród lub panoramę miasta, bez sąsiadów zaglądających do naszego wnętrza, to często rezygnujemy z firany i wtedy to zasłona gra główną rolę we wnętrzu.
Idealnym rozwiązaniem może okazać się wybór zasłon z wzorem. Wzór to nie tylko kwiaty, chociaż coraz częściej po nie sięgamy, to często geometria, pasy itp.
Czasem wystarczy ciekawa tekstura. Dobrze dobrana tkanina uzupełnia idealną harmonię wnętrza.
Jeżeli to zasłony mają grać główną rolę, to nie należy odwracać od nich uwagi innymi elementem wyposażenia, wnętrz w równie intensywnych wzorach czy kolorach.
Jeżeli zależy nam na naturalnym wyglądzie zasłon, nie koniecznie na naturalnych włóknach, to mamy do wyboru dużą paletę tkanin „natural look”, których skład to 100% poliestru, czasem z małą zawartością lnu lub bawełny. Można więc uzyskać pożądany efekt w połączeniu z łatwiejszą konserwacją tkaniny.
Decydując się na tkaniny naturalne z bawełny, lnu, jedwabiu musimy brać pod uwagę ich właściwości np. kurczenie się tkanin, blaknięcie pod wpływem słońca uraz uwzględnić ich wymagania związane z konserwacją, czyli praniem i prasowaniem.
Należy przyjrzeć się fakturze na tkaninie i podobnej faktury szukać w splocie firany.
Firany o bardzo gładkim splocie pasują właściwie do każdej tkaniny. Wtedy decydują detale, podobny połysk lub brak połysku.
Jeżeli zasłona jest wzorzysta raczej unikajmy wzorów na firanie. Połączenie dwóch wzorów jest możliwe, ale wymaga wielkiej finezji.
Zasłony marszczymy głównie 1:1,5 – 1:1,75. Chociaż czasem jest to niewystarczające np., gdy zasłona jest bardzo delikatna i lejąca lub gdy jest tylko bokiem dekoracyjnym bez funkcji zasłaniania. Wtedy marszczymy 1:2,5 lub 1:3.
To zależy gdzie jest okno. Jeżeli okno jest nad blatem, przy zlewie to raczej nie planujmy tradycyjnej marszczonej zasłony. Będzie przeszkadzać i szybko się brudzić. Rolę zasłony w kuchni przejęła plisa z tkaniny zasłaniającej lub roleta rzymska.
Nie, jeżeli myślimy o zasłonie w dziecięce wzory. Do pokoju dziecięcego trafia sporo motywów dziecięcych, jeszcze zanim zaplanujemy dekorację okna. Wzory pojawiają się na tapecie, na fototapecie, często na frontach mebli. Wtedy wybieramy gładkie zasłony.
Mamy do wyboru duży wybór zasłon w różnych odcieniach, które możemy wyciągnąć z kolorów wcześniej wybranych wzorów.
Jeżeli dziecko dłużej śpi, gdy rano do pokoju nie zagląda słonko wybieramy zasłonę „dim out”, zaciemniająca 60-80% w zależności od wybranego koloru lub zasłonę „black out”, która blokuje światło w 100%.
Czemu nie! Panele to proste, nieumarszczone pasy zasłony, umocowane rzepem do wózków, które bez problemu przesuwamy w lewo i prawo. Bardzo nowoczesna dekoracja wnętrz, dla osób, które nie lubią nadmiaru marszczonej tkaniny.
Taka dekoracja wymaga dużo miejsca po prawe i lewej stronie okna, aby można było zsunąć panele w celu otwarcia okna. Tkanina musi być stabilna i wysokiej jakości.
Zasłony na kołach są bardzo dekoracyjne, chociaż nie zawsze karnisz pozwala na swobodne przesuwanie zasłona na kołach bez kolizji z firaną na kołach. Zwykle w karniszach są zbyt blisko siebie drążki. To powód, dla którego lepiej zastosować tylko jedna z tkanin na kołach – najlepiej zasłony. Jeżeli dekoracją jest tylko zasłona, wtedy koła są elementem ozdobnym i pięknie dekorują nawet zupełnie gładką zasłonę. Najlepiej gdy koła są w kolorze karnisza.
Każda zasłona ma swoje zasady konserwacji. 99% zasłon można prać wodnie. Ponad 50% można prać chemicznie lub wodnie. Jeżeli zasłona nie ma 8 mb w jednym kawałku, mieści się luźno w pralce, bez upychania i można ją prać wodnie, to wyłączmy wszelkie wirowania. Delikatne pranie wodne gwarantuje łatwiejsze prasowanie.
Jeżeli zasłony są tylko dekoracją i nie wymagają codziennego rozsuwania to szelki będą pięknym elementem dekoracyjnym. Jednak tylko w komplecie z pięknym karniszem, który warto w ten sposób wyeksponować.
Umów się z nami na spotkanie w naszym showroomie. W przyjemnym miejscu pełnym inspiracji napijesz się z nami aromatycznej kawy i wspólnie z naszą stylistką wnętrz zaprojektujemy Twoje nowe firany i zasłony! Jak to wygląda w praktyce?
Doradzimy najlepsze rozwiązanie pasujące do Twojego wnętrza i oczekiwań. Dużą wagę przywiązujemy do funkcjonalności firan i zasłon.
Pomożemy dobrać odpowiednie tkaniny. W naszym showroomie znajduje się ogromna kolekcja tkanin, które są idealnie na firany i zasłony.
Sami uszyjemy Twoje firany i zasłony! Projekt i realizacja w jednych rękach to gwarancja idealnego wykonania! Niczym nie musisz się przejmować!
Umawiamy się na dogodny dla Ciebie termin, przyjeżdżamy z całym potrzebnym sprzętem i montujemy Twoje wymarzone firany i zasłony!