Zasłony do sypialni – jakie powinny być?
Sypialnia to nasza oaza spokoju, relaksu i wytchnienia. Jednak każdy użytkownik swojej sypialni narzuca inny rytm. Jedni kładą się późno i przeszkadza im latarnia za oknem, inni wstają bardzo wcześniej i nic im nie przeszkadza oprócz braku snu. Osoby śpiące w każdych warunkach mogą ograniczyć wybór zasłon biorąc pod uwagę ich wygląd, strukturę, układanie się tkaniny. Jeżeli jednak jest problem ze snem, przeszkadza wschodzące słońce, kiedy możemy jeszcze pospać to koniecznie dostosujmy przepuszczalność światła do własnych potrzeb.
Blackout, dimout czy gęsta zasłona?
Blackout to tkanina, która blokuje światło w stu procentach. Po zasłonięciu zasłon w pokoju będzie całkowicie ciemno. Aby osiągnąć taki efekt musimy jednak zadbać o dodatkowe szczegóły. Nie wystarczy szyna sufitowa jeżeli nie będzie wnęki lub osłony. Delikatny prześwit między szyną i tkaniną może nie dawać oczekiwanego efektu. Ważne jest zamontowanie szyn na całą ścianę z oknem, czyli zasłony będą przylegały do ścian bocznych. Tylko w takim przypadku nie będzie poświaty.
Drugim sposobem jest wygięcie szyn tak aby zakręcały w stronę ściany z oknem i zasłoy wypełniły przestrzeń boczną. Z tego samego powodu zasłony do wyciemnienia sypialni warto uszyć dłuższe o 1-2 cm, tak aby oparły się o podłogę. Tkaniny blackout są zwykle sztywniejsze i czasem wymagają prania chemicznego. Jednak jeżeli od całkowitej ciemności zależy komfort snu to warto.
Dimout to tkanina która blokuje światło 40 – 80 %. Im ciemniejszy kolor tym ciemniej w pokoju. Jednak mimo ciemnego koloru nigdy nie będzie całkowicie zaciemniać. Jednak dużo użytkowników takich tkanin uważa, że tego typu zaciemnienie jest w zupełności wystarczające i zadawala ich potrzebę rozproszenia światła słonecznego. Gęsta zasłona czasem daje taki sam efekt jak dimout, ale czasami szczególnie w jasnych kolorach potrafi nam wpuścić dzień do sypialni zbyt wcześnie. Przy jasnych kolorach zdecydowanie trzeba to rozważyć. Ciemne kolory obronią się same. Niezależnie od wyboru tkaniny pod indywidualne potrzeby użytkownika sypialni pamiętajmy o miejscu na zasłony. Żadna zasłona nie będzie wyglądała ładnie jeżeli wetkniemy ją między szafkę nocną i grzejnik.